"Marker" - instalacja, 2009

Część 1: Rozpoznanie

Instalacja:

Część 1: Rozpoznanie - 5 min. 30 sek
Część 2: Terytorium - 21 min
Część 3: Frustracja - 14 min

Polska, 2009.
scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż: Jacek Malinowski
aktor: Sean Palmer
współpraca: Małgorzata Ignatowska, Paweł Uszyński.
producent: Jacek Malinowski

"Marker" jest fikcyjną opowieścią, której bohater usiłuje wyzwolić się z fikcji świata globalnego kapitalizmu (stwierdza on: "Zawsze fascynowała mnie konspira, jakiś bunt przeciwko wszystkiemu - przeciwko kontroli, przemocy, niewolnictwu, przeciwko życiu w restrykcyjnym systemie. Nienawidzę systemów, matriksów").

Usiłuje uwolnić się, by odzyskać jakąś niefikcyjną rzeczywistość. Globalna fikcja jest jednak tak wszechogarniająca, że jedynym gestem, jaki nie został przez nią jeszcze zawłaszczony, jest atawistyczny gest znaczenia terytorium moczem. Bohater należy do nieformalnej alterglobalistycznej grupy Markerów, wedle ich własnego określenia stanowiących grupę "pasywnych terrorystów", którzy próbują odzyskać człowiecze prawo do świata, podróżując po nim, znacząc nietrwałym śladem moczu jego przejęcie.

Marker stanowiłby zatem fikcyjną opowieść o próbie odzyskania imienia własnego, odzyskania tego, co Jacques Derrida nazywał sygnaturą, w postaci atawistycznego śladu (zapisu tego, co jednostkowe i osobowe). Jednocześnie jest to studium, w którym niemożność odzyskania "siebie" staje się przyczyną narastania frustracji i agresji, która musi warunkować przejście od pasywnego do aktywnego terroryzmu.

Fragment tekstu Jarosława Lubiaka pt. "Opowieści oparte na faktach autentycznych" z katalogu wystawy "Fitness" w galerii Arsenał w Białymstoku.

Część 2: Terytorium
Część 3: Frustracja