"Po staremu"

wideo, 12 min., Polska, 2003.
scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia: Jacek Malinowski
aktorzy: Aleksandra Bożek, Albina Bochonko (głos), Jacek Malinowski (głos)
prooducenci: Jacek Malinowski, Artanimacje (Warszawa).
współpraca: Marta Wójcicka, Małgorzata Ignatowska, Jennifer Suwak, Jacek Alka i inni.

Pomysł filmu odnosi się do procesu nakładania głosu metodą dubbingu w filmie. Dzięki dubbingowi aktorzy - cudzoziemcy mówią tekstem przetłumaczonym, ustami innego aktora. Widz może bardziej zidentyfikować się z pokazywaną postacią, gdyż znika bariera językowa. W historii kina znane są przypadki gdy dubbing jakością artystyczną przewyższył oryginał.

Film "Po staremu" wykorzystuje metodę dubbingu. Jest to 12-minutowa opowieść o współczesnej dziewczynie, żyjącej w wielkim mieście. Opowiada ona o swojej codzienności upływającej i uzależnionej od otaczającej kultury konsumpcyjnej - mówi o swojej dbałości o ciało w klubie fitness, płynnie przechodzi do problemu bezrobocia, opowiada o swoim chlopaku, który jest programistą ale nie ma ostatnio ciekawych zleceń, wreszcie wygłasza kilka refleksji o starzeniu się.

Teksty które wypowiada pozostawiają widza w niepewności: czy mówi ona własnym głosem, należąc do czasu, który sugeruje otoczenie, czy może została poddana swego rodzaju przemieszczeniu w czasie i przestrzeni, tak jakby mówiła głosem starej, dojrzałej kobiety. Końcowa scena tzw. "dubbingowana" pozostawia widza w jeszcze większej niepewności.

fragment filmu: