"Symulacja"

wideo, 20 min., Polska, 2002.
scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia: Jacek Malinowski
aktorzy: Marcin Bosak, Anna Sroka
producenci: Jacek Malinowski, Fundacja Kultury (Warszawa).

"Symulacja" symuluje rzeczywistość, a właściwie jedną z jej stron, jaką jest emocjonalne napięcie między dwojgiem ludzi. Główni bohaterowie filmu: kobieta i mężczyzna żyją razem w małym mieszkaniu. Kamerzysta/reporter przychodzi by odwiedzić parę i nakręcić o niej dokument. Tematem ma być niecodzienna choroba kobiety - permanentny skurcz mięśni.

Kobieta jest unieruchomiona i bezradna - właściwie uwięziona w jednej pozycji. Mężczyzna siłą rzeczy musi zaopiekować się nią - musi zadbać o wszystko. Jednakże, z jakiegoś powodu, chce on wszystko zachować w tajemnicy i ciszy. Taki stan trwa latami. Jego przyczyny są niejasne, na pierwszy rzut oka widz nie obserwuje żadnych zmian w zachowaniu bohaterów filmu. Wtedy to, wraz z postępem akcji, odsłania się szokująca prawda.

Niezwykła para: chorej i opiekuna z "Symulacji" do samego końca tj. do wyproszenia ciekawskiego artysty z kamerą z mieszkania (a właściwie do jego wyrzucenia) nie daje nam argumentów pozwalających ostatecznie przesądzić sprawę. Zwłaszcza, że - jak okazuje się w trakcie filmu - gra, udawanie, fikcja wpisana jest w codzienność tej pary. Kamera ustawiona w mieszkaniu odkrywa, że dziewczyna tylko udaje chorą, zapadłą w jakąś swoistą katatonię. Chłopak posesywnie się nią opiekuje, nie dając szansy na zmianę sytuacji, nie chcąc tej zmiany. Widzowi towarzyszy więc poczucie rozwiązywania zagadki - czy dziewczyna udaje, że jest chora i to jest życie (ileż takich filmów artystycznych przedstawiających ludzi obcych, innych lub chorych powstało w ciągu ostatnich kilkunastu lat!), czy też dziewczyna - aktorka - gra chorą, która swoją chorobę udaje? itp.

Z tekstu Hanny Wróblewskiej Jecek Malinowski, Erwin Koloczek i celebrities... z katalogu Krakowska Dekada fotografii

W filmie wzięło udział dwoje profesjonalnych aktorów: Marcin Bosak i Anna Sroka.

fragment filmu: